Top

ARTYŚCI

ARTYŚCI

Wydarzeniu towarzyszą koncerty oraz wystawy. Do współpracy zaprosiliśmy:

 

Monika Trypuz – Graficzka, ilustratorka współpracująca z wydawnictwami i instytucjami kultury. Wystawa autorki „Rocznik Wsi”. Przedstawia dwanaście rozkładówek poświęconych odpowiednio każdemu miesiącowi w roku. Ilustrują one miesiąc po miesiącu niepraktykowane dziś powszechnie obrzędy i zwyczaje towarzyszące życiu dawnej wsi. Odwzorowane są również tradycyjne ubiory ludności wiejskiej w zależności od pór roku, a także rzeczywiste obiekty architektoniczne, w tym część z Muzeum Wsi Lubelskiej. Wystawa zaprezentowana będzie razem z książką, której stylistyka inspirowana jest podlaską tkaniną dwuosnowową. Scenki z życia wsi udekorowane są bordiurami charakterystycznymi dla tej tkaniny. Teksty i ilustracje opracowane zostały w oparciu o dokumentację treściową i fotograficzną Teatru NN i Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, które objęły patronat nad książką.

 

Rzeźbiarze z Wydziału Artystycznego UMCS – Kamil Jerzyk, Członkowie Koła Naukowego Ceramiki Unikatowej i Form Przestrzennych na Wydziale Artystycznym UMCS (Oliwia Beszczyńska, Marta Anasiewicz, Natalia Bak, Tomasz Belew, Katarzyna Czyżewska, Tatiana Falalieieva, Svitlana Kochanova, Renata Markiewicz, Hanna Popruha, Eva Pyshnyk, Monika Szydłowska, Adrianna Wilewska. Zaprezentują autorskie rzeźby.

 

Narcyz Piórecki – Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kierunek malarstwo. Pracownik naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2002 roku obejmuje stanowisko dyrektora Arboretum i Zakładu Fizjografii w Bolestraszycach. Główną inspiracją dla jego twórczości jest przestrzeń i przyroda, a ulubionym miejscem pracy park i oranżeria. Powstające w tych miejscach obrazy wypełnione są zsyntetyzowanymi do granic nierealności roślinami lub ich fragmentami zawieszonymi w iluzorycznej przestrzeni.

 

Kolektyw NoBody – Marcin Sudziński, Ewa Grochowska, Paweł Łuciuk i Łukasz Orzeł zaprezentują wydarzenie audio – wizualne pod hasłem „Skrzydła nocy”. Będzie to prezentacja kompozycji dźwięków zrealizowanych przy pomocy syntezatorów dźwięku i taśm magnetycznych, którym towarzyszyć będą flety, skrzypce, śpiew oraz graficzne wizualizacje.

 

„Kapela Ludowa z Zespołem Śpiewaczym z Trawnik” – Zrzesza ona muzyków i śpiewaków ludowych, dla których folklor jest życiową pasją. Poprzez swoje działania kultywuje tradycję i kulturę ludową. W repertuarze kapeli znajdują się utwory ludowe z Lubelszczyzny, a także muzyka biesiadna i patriotyczna. Wykonywane utwory charakteryzują się żywiołowością, a inwencja twórcza muzyków wspólnie z głosami solistek wprowadzają w specyficzny i oryginalny klimat. Kapel bierze udział w wielu konkursach i przeglądach folklorystycznych, a także imprezach lokalnych, regionalnych, i ogólnopolskich.

 

Zapraszamy!

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska2021
Partnerzy: Instytut Architektury Krajobrazu KUL, Wydział Artystyczny UMCS, Urząd Gminy Trawniki, Gminny Ośrodek Kultury w Trawnikach
Partnerzy medialni: Polskie Radio Lublin, Zieleń miejska, Dziennik Wschodni, LAJF Magazyn Lubelski

Oraz: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowe Centrum Kultury