EtnoMłyn. Festiwal Landart’u i Sztuki Ludowej

Festiwal Landart’u i Sztuki Ludowej „EtnoMłyn” to wydarzenie kulturalne, inspirowane naturą oraz sztuką ziemi. Tematem przewodnim wydarzenia jest kultura ludowa i tradycyjna Lubelszczyzny – regionu przenikania wielu kultur.

Dotychczas odbyła się jedna edycja wydarzenia – we wrześniu 2021 roku. Festiwal realizowany jest na terenie dawnego młyna wodnego w Dorohuczy (k. Lublina) oraz otaczających go terenach zieleni.

Główną atrakcją wydarzenia były 3 instalacje Land Art, stworzone przez: Jarosława Koziarę, Mirosława Maszlanko i Ryszarda Litwiniuka. Na program wydarzenia składały się m.in. koncerty muzyczne, warsztaty artystyczne oraz panel dyskusyjny poświęcony regionalnym symbolom.

W organizację wydarzenia czynnie włączyli się przedstawiciele Urzędu Gminy Trawniki, Gminnego Ośrodka Kultury w Trawnikach, Klubu Seniora oraz Koła Gospodyń Wiejskich „Kromeczki”.

Festiwal zrealizowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska2021.
Partnerzy: Instytut Architektury Krajobrazu KUL, Wydział Artystyczny UMCS, Urząd Gminy Trawniki, Gminny Ośrodek Kultury w Trawnikach
Partnerzy medialni: Polskie Radio Lublin, Zieleń miejska, Dziennik Wschodni, LAJF Magazyn Lubelski