Top

Ogród piosenek

Ogród piosenek

Lato w Teatrze w Fundacji Krajobrazy
OPIS PROJEKTU:
Tytuł projektu: Ogród piosenek
Termin: 4-18 lipca 2022, od 10.00 do 16.00
Wiek dzieci: 8-11 lat (łącznie 25 osób)
Finałowe wypowiedzi artystyczne uczestników: 15 i 16 lipca 2022/ ul Bernardyńska 15, godz. 16.00
Miejsce realizacji projektu: Fundacja Krajobrazy ul. Bernardyńska 15, Lublin
Międzynarodowa grupa dzieci podczas warsztatów „Ogród obrazu”, „Ogród wizualny”, „Ruchomy ogród” opracowała autorskie piosenki o ich relacji z przyrodą wraz z teledyskami do nich. Wszystko to zadziało się w magicznym ogrodzie zaprojektowanym przez całą grupę – przestrzeni zabawy, relaksu, spokoju i wzajemnej bliskości. Ogród będzie umożliwiał poczucie intymności i bliskości rodziny, stanowi również scenografię dla ich autorskich piosenek, do których nakręcili teledyski na podstawie własnych scenariuszy.
Pragniemy aby uczestniczki i uczestnicy poczuli się zainspirowani do dalszego dbania o ogród, zapraszania swoich rówieśników i rodziny. Mamy nadzieję, że stworzony ogród rozrośnie się i będzie symbolem budowania przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców Lublina, w tym rodzin z Ukrainy.
Piosenka „Dobroho ranku”:https://youtu.be/2d_rqW976zU
Piosenka „Łąka” :https://youtu.be/Vx8hVPs-9IU
Przedstawiamy kadrę projektu „Ogród piosenek”
Bogusław Byrski
Aktor, reżyser, kompozytor, animator społeczny, twórca niebanalnych wydarzeń artystycznych. Od 21 lat pracujący w Lublinie. Współpracuje z wieloma organizacjami społecznymi, teatrami i instytucjami kultury. Jako aktor pracuje w Teatrze im.H.Ch. Andersena, Teatrze Lukla i Teatrze w ogrodzie. Od lat działa społecznie łącząc kulturę ze sprawami społecznymi. Reżyseruje spektakle dla dzieci i dorosłych. Tworzy muzykę na żywo do spektakli, filmów dokumentalnych i czytań performatywnych. Zajmuje się sztuką wizualną i dźwiękiem – teledyski, projekt Człowiek z maszyną.
Kacper Kubiec
Aktor, pedagog, instruktor teatralny. Swoją przygodę jako aktor teatralny rozpoczął w roku 2008 w Teatrze ITP W Lublinie. Od roku 2010 pracuje jako instruktor teatralny, przeprowadzając autorskie programy edukacji artystycznej z dziećmi oraz młodzieżą. Na deskach Teatru H. Ch. Andersena zadebiutował w roku 2013. Współpracuje jako aktor z Centrum Kultury w Lublinie, Teatrem Czytelni Dramatu w Lublinie, Teatrem Klepisko, Ośrodkiem Brama Grodzka Teatr NN, Teatrem Starym w Lublinie, Radiem Lublin, Domami Kultury w Lublinie.
Basia Szarwiło
Z wykształcenia animatorka kultury. Od lat związana z Teatrem Ziemi Chełmskiej, gdzie gra i reżyseruje. Wielbicielka improwizacji teatralnej, którą uprawia w lubelskim Teatrze Lukla. Swoje pasje i pomysły realizuje również w Młodzieżowym Domu Kultury w Chełmie, gdzie prowadzi jedyny w mieście Impro Teatr dla dzieci. Podczas pandemii prowadziła program eduakcyjny „Ene Due” , w którym gościła artystów z różnych dziedzin sztuki i wraz z nimi w sposób lekki i przyjemny rozmawiała o sztuce plotąc przy tym wianki, lepiąc z plasteliny, śpiewając , czy rysując.
Adam Organista
Aktor teatralny i filmowy. Instruktor i trener od ponad 14 lat specjalizujący się w kanadyjskiej formie improwizacji teatralnej. Współtwórca legendarnej grupy “No Potatoes” jednego z pierwszych teatrów impro w Polsce. Założyciel “Teatru LUKLA” i wiceprezes fundacji “Inside Out”. Posiada uprawnienia kierownika wypoczynku dla dzieci i młodzieży.
Wojciech Januszczyk
Prezes Zarządu Fundacji Krajobrazy. Tata 4-letniego Iwa. Architekt krajobrazu, pracownik Instytutu Architektury Krajobrazu KUL, biegły sądowy. Prezes Fundacji Krajobrazy. Pomysłodawca pierwszej w Polsce Zielonej Sali Wykładowej. Dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuki Ogrodów i Przestrzeni Publicznej In Garden. Jako ówczesny prezes ogólnopolskiego Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu w 2008 roku sygnował przystąpienie Polski do Ogólnoświatowej Federacji Architektury Krajobrazu (IFLA). Twórca „Ogrodu Snu” zrealizowanego w ramach wystawy „Zieleń to Życie” wspierającego działania Fundacji Ewy Błaszczyk „AKOGO?”.
Aneta Pepaś-Skowron
Pedagog, animator i menedżer kultury. Aneta jest praktykiem animacji lokalnej z solidnymi podstawami i niezaprzeczalnymi osiągnięciami. Absolwentka Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie, Instytut Pedagogiki: specjalność – animator i menedżer kultury, specjalizacja: teatr. W latach 2003-2011 asystent w Zakładzie Pedagogiki Kultury UMCS/nauczyciel akademicki. W latach 2011- 2021 była dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Dynowie. W 2013 r. ukończyła Program „Liderzy” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności (edycja VIII); koordynator licznych projektów m.in. w ramach Programu Dom Kultury+ inicjatywy lokalne, Programu „Równać Szanse” ; półkolonii teatralnych w ramach programu „Lato w teatrze”. W latach 2007-2014 koordynator widowisk plenerowych De-Novo realizowanych na stacji kolejki wąskotorowej w Dynowie. Prywatnie mama 4,5 letniego Ignasia. Koordynator projektu.
Alina Januszczyk
Prezes Fundacji Beetle, na co dzień pracuje jako specjalista ds. edukacji w Domu Słów. Zajmuje się szeroko rozumianą literaturą, organizuje m.in. „Podwórko wyobraźni” w przestrzeni publicznej, podczas którego prezentowane są dawne książki dla dzieci. Organizatorka dziewięciu edycji Festiwalu literackiego „Miasto Poezji” (m.in. opracowuje program Małego Miasta Poezji, którego odbiorcami są dzieci). Poza tym koordynatorka i organizatorka Akademii Opowieści, Pracowni Książki Nieobojętnej z Iwoną Chmielewską czy programu Drzewo Opowieści uczącego dzieci sztuki opowiadania. Na co dzień zajmuje się prowadzeniem i organizacją warsztatów edukacyjnych dla dzieci w oparciu o książki społecznie zaangażowane. W roku 2017 nominowana do nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa.
Grafika: Kamil R. Filipowski
LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie,realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym. W aktualnej 15. edycji programu dofinansowanie otrzymało 69 ośrodków z całej Polski – 25 organizacji pozarządowych i 44 samorządowe instytucje kultury. Ośrodki, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.
Więcej informacji na temat programu na:
Wydarzenie patronatem medialnym objął Dziennik Wschodni
Kilka słów na temat wydarzenia można usłyszeć na stronie Radia Lublin
TVP Lublin:
Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.