FUNDACJA

KRAJOBRAZY

Fundacja Krajobrazy to niezależna organizacja, która promuje i wspiera rozwój niskoemisyjnej architektury krajobrazu. W obliczu zmian klimatycznych, naszym celem jest uświadamianie społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z procesami inwestycyjnymi, które negatywnie wpływają na środowisko i niszczą ekosystemy. Czwarta przyroda, krzaki i chaszcze, zwiększanie bioróżnorodności, zarastanie, czyli zwiększanie powierzchni czynnej biologicznie, pochwała lenistwa i nieestetyczna estetyka, to nasze cele edukacyjne, które chcemy wdrażać przez działania, przykłady realizacji i obalanie mitów. Jednocześnie staramy się przeciwdziałać zjawisku greenwashingu w architekturze krajobrazu. Jesteśmy pionierami w wprowadzaniu zasad gospodarki obiegów zamkniętych do procesów tworzenia i użytkowania parków, ogrodów i innych terenów zieleni. Cyrkularność to jeden z kluczy przeciwdziałania zmianom klimatu.

Nasz zespół składa się z doświadczonych specjalistów pod kierownictwem fundatora fundacji, architekta krajobrazu Wojciecha Januszczyka. Nasza organizacja zajmuje się realizacją projektów edukacyjnych, społecznych i artystycznych. Jesteśmy praktykami, którzy mają doświadczenie w prototypowaniu rozwiązań związanych z przestrzenią. Posiadamy dwa obszary, na których testujemy różne rozwiązania z zakresu gospodarki obiegów zamkniętych w architekturze krajobrazu. Nie są nam obce realizacje i opracowywanie dokumentacji projektowych. Naszym zapleczem jest biuro projektowe ściśle współpracujące z fundacją.

W naszych działaniach na rzecz budowania świadomego społeczeństwa obywatelskiego współpracujemy z samorządem, organizacjami branżowymi, placówkami edukacyjnymi, specjalistami branżowymi i ich organizacjami zawodowymi, a także organizacjami pozarządowymi i artystami. Wierzymy również w istotną rolę kultury i sztuki w podnoszeniu świadomości społecznej w obszarze naszych działań. Chcemy tworzyć zdrowe miasto i zdrowej przestrzeni.