Top

Park Kieszonkowy „Pracownia w Przestrzeni”, czyli pierwsza w Polsce Zielona Sala Wykładowa

Park Kieszonkowy „Pracownia w Przestrzeni”, czyli pierwsza w Polsce Zielona Sala Wykładowa

Park Kieszonkowy „Pracownia w Przestrzeni”, czyli pierwsza w Polsce Zielona Sala Wykładowa

 
Fundacja Krajobrazy, będąca wykonawcą zadania publicznego na realizacje Parku Kieszonkowego „Pracownia w przestrzeni” przy ul. Cyruliczej w Lublinie, zaprasza do śledzenia wydarzeń związanych z realizacją parku.

 
Działanie przewiduje zrealizowanie „ Parku kieszonkowego” (pocket parku), który poza funkcją rekreacyjną stworzy pierwszą w Polsce „Zieloną salę wykładową” dającą szeroką możliwość społecznych działań aktywizujących mieszkańców. Realizowane dotychczas w kraju i za granicą przykłady podobnych obiektów zakładały wykorzystanie istniejących budynków czy podwórek i ich adaptację na potrzeby spotkań. Nigdy jednak zieleń nie była elementem wiodącym w takich procesach. Wykonanie tego obiektu przyniesie zatem wiele korzyści w promocji zieleni w tego typu procesach rewitalizacyjnych.

 


Projekt przewiduje dostosowanie obszaru do realizacji wszelkiego typu działań akcyjnych i cyklicznych tj. spotkania mieszkańców dzielnicy i miasta, warsztatów, tworzenie grup dyskusyjnych a także realizowania przez instytucje miejskie i kultury corocznych imprez jak Noc Kultury, Miasto Poezji czy okazjonalnych jak np. „ Cykl wykładów na 700 lecie Lublina”.


Fundamentalną rolą mini parku jest zmiana podejścia mieszkańców Lublina do przestrzeni publicznej, a zwłaszcza terenów zieleni. Jest wezwaniem do traktowania jej jako funkcjonalnego elementu miasta, a nie jedynie uzupełniania zabudowy. Ma on pełnić ważną rolę edukacyjną na mapie Lublina. Jego ideową rolą jest zwiększenie świadomości społecznej w sposobie korzystania z terenów zieleni. Poprzez swoją wielowymiarowość, ukazuje szerokie spektrum użytkowania „zielonych obszarów” dziś ograniczone do wypoczynku biernego czy sportu. Funkcjonalne dostosowanie poszczególnych elementów do konkretnych działań, stwarza program odbiegający od współczesnego postrzegania takich przestrzeni. Nasz mini park staje się niejako powrotem do idei forum, lecz w uwspółcześnionej wersji. 


Bądź na bieżąco – obs
erwuj nasz profil. – https://www.facebook.com/events/238954246626849/