Prezes Fundacji Krajobrazy w Radio Centrum

Jest nam miło poinformować, że w dniu 9 stycznia 2019 roku Wojciech Januszczyk – prezes Fundacji Krajobrazy udzielił wywiadu dla Radia Centrum w audycji – Design w Centrum. W rozmowie podzielił się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi możliwości działań w przestrzeni publicznej Lublina, w której działamy już od dwóch lat.

Prezes Fundacji uważa, że Lublin musi pracować nad świadomością mieszkańców dotyczącą estetyzacji przestrzeni. Podkreślił wagę drzew w mieście, które są niezbędne do życia. Ceni sobie filozofię Friedensreicha Hundertwassera, który uważa, że ludzie i drzewa są najwyższą formą życia w swoich królestwach i w związku z tym powinny razem tworzyć wspólną przestrzeń. Wojciech Januszczyk zauważa, że jedno duże drzewo daje nam tyle samo korzyści co 1500 sadzonek drzew. W rozmowie podkreśla, że należy rozgraniczyć świat ogrodu przydomowego, który powinien być projektowany przez projektanta ogrodów i świat przestrzeni publicznej projektowanej przez architekta krajobrazu. W wywiadzie poruszony został również wątek rewitalizacji Ogrodu Saskiego. Według prezesa naszej Fundacji należy tchnąć w niego więcej życia. Jednym z działań pokazujących jak można wykorzystać przestrzeń parku jest wydarzenie Zmysły Ogrodu Saskiego, które realizowane jest w ramach działań naszej Fundacji. Wspomina również o Zielonej Sali Wykładowej realizowanej w myśl idei: Ogród to też dom. Na koniec poruszono kwestię kształcenia przyszłych architektów krajobrazu, którzy w Instytucie Architektury Krajobrazu na KUL kształceni są wielotorowo, dzięki czemu uczą się rzeczy technologiczno-budowlanych jak i artystycznych.

Zapraszamy do odsłuchania całej audycji (link).