Top

Wystawa „Kultura w krajobrazie – krajobraz w Kulturze”.

Wystawa „Kultura w krajobrazie – krajobraz w Kulturze”.

Czy wiesz jak wyglądałby krajobraz naszego kraju współcześnie namalowany przez polskich  pejzażystów przełomu XIX i XX wieku?

 

Chełmoński, Gierymski czy Kossak… ich dzieła z pewnością chociaż raz widziałeś w swoim życiu.

 

Dziś każdy z nich miałby problem z namalowaniem znanych wszystkim obrazów.

 

Sztuką jest znaleźć choć fragment przestrzeni wolnej od „plandekowo- banerowej reklamy”.

 

Dotyczy to zarówno obszaru miasta, przedmieścia czy polskiej wsi.

 

Zapominamy o tym, że jedną z podstawowych wartości jest piękno naszego kraju i o tym, że wszyscy jesteśmy za nie odpowiedzialni.

 

Paskudna ta nasza Polska – ciśnie się każdemu na usta! Chwila refleksji, a po niej każdy wraca do swoich spraw. Zawsze przecież jest coś ważniejszego do załatwienia, niż dbanie o przestrzeń.

 

„Nie moje” – nic mnie to nie interesuje!

 

„Moje” – mam prawo powiesić szmatławy baner!

 

To dwa hasła pozwalające nam na niszczenie wspólnego dobra.

 

Nadal źle rozumiemy prawo wolnego rynku…

 

Nadal źle rozumiemy wolność…

 

Ten chaos fundujemy sobie sami, a on nie służy już dziś nikomu.

 

Szpeci.

 

Rozejrzyjmy się dookoła siebie! I zastanówmy się czy tak to ma wyglądać?

Jest nam niezmiernie miło poinformować o nadchodzącej wystawie objętej Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublina Pana Krzysztofa Żuka – „Kultura w krajobrazie – krajobraz w Kulturze”, autorstwa Wojciecha Januszczyka.

 

Projekt porusza bardzo ważną problematykę – ochrony krajobrazu i przestrzeni przed stałą ekspansją „plandekowo – bilbordowej” szpetnej reklamy.

 

Przygotowana, w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublina na upowszechnianie kultury, wystawa prac przedstawia przekształcone obrazy znanych polskich pejzażystów. Jest to niejako uwspółcześniony obraz tego, co widzieli mistrzowie pędzla tworząc swoje dzieła. Gdyby powstały dziś, być może wyglądałyby właśnie tak? Na pewno jednak artyści mieliby duży problem z ukazaniem harmonijnego i spójnego polskiego krajobrazu miast, przedmieścia oraz polskiej wsi. Wszystko byłoby zasłonięte przez wszechobecne bilbordy, reklamy i potykacze zapraszające nas na „kurczaka z rożna”;  czy do „wulkanizacji 150m w prawo”.

 

Stworzony cykl „obrazów” w ich współczesnej wersji, z naniesionymi bilbordami i szpetnymi reklamami, ma na celu pokazanie odbiorcom, w jaki sposób, krok po kroku, niszczymy otaczającą nas przestrzeń. Ukazanie, jak w imię źle rozumianej wolności czy prawa rynkowego, wyprowadzamy kulturę krajobrazu, a wprowadzamy w to miejsce krzykliwy chaos i kicz. To ma skłaniać do refleksji nad „kulturą przestrzeni” oraz edukować.

 

 

Wystawę będzie można zobaczyć już w najbliższy piątek na terenie Modelowa Rewitalizacja Lublina, pod galerią NOVA (al. Tysiąclecia). Natomiast od 5 września wystawa będzie zaprezentowana na placu Łokietka. Również 5 września będzie miał miejsce otwarty panel dyskusyjny nad problematyką wystawy, na który serdecznie zapraszamy!

 

Zrealizowane w ramach stypendium na realizacje projektu z zakresu twórczości artystycznej lub z zakresu upowszechniania kultury.

 

Wystawa pod patronatem:
Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Lublin Pana Krzysztofa Żuka
Forum Kultury Przestrzeni w Lublinie
Rada Kultury Przestrzeni
Fundacja Krajobrazy
LAJF Magazyn Lubelski