Top

Wystawa „Kultura w krajobrazie – krajobraz w Kulturze” [Zielona Sala Wykładowa]

Wystawa „Kultura w krajobrazie – krajobraz w Kulturze” [Zielona Sala Wykładowa]

Zapraszamy na Zieloną Salę Wykładową, gdzie od wczoraj można oglądać wystawę prac autorstwa Wojciech Januszczyk. „Kultura w krajobrazie – krajobraz w Kulturze” to projekt poruszający bardzo ważną problematykę – ochrony krajobrazu i przestrzeni przed stałą ekspansją „plandekowo – bilbordowej” szpetnej reklamy.

Przygotowana, w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublina na upowszechnianie kultury, wystawa prac przedstawia przekształcone obrazy znanych polskich pejzażystów. Jest to niejako uwspółcześniony obraz tego, co widzieli mistrzowie pędzla tworząc swoje dzieła. Gdyby powstały dziś, być może wyglądałyby właśnie tak? Na pewno jednak artyści mieliby duży problem z ukazaniem harmonijnego i spójnego polskiego krajobrazu miast, przedmieścia oraz polskiej wsi. Wszystko byłoby zasłonięte przez wszechobecne bilbordy, reklamy i potykacze zapraszające nas na „kurczaka z rożna”; czy do „wulkanizacji 150m w prawo”.

Stworzony cykl „obrazów” w ich współczesnej wersji, z naniesionymi bilbordami i szpetnymi reklamami, ma na celu pokazanie odbiorcom, w jaki sposób, krok po kroku, niszczymy otaczającą nas przestrzeń. Ukazanie, jak w imię źle rozumianej wolności czy prawa rynkowego, wyprowadzamy kulturę krajobrazu, a wprowadzamy w to miejsce krzykliwy chaos i kicz. To ma skłaniać do refleksji nad „kulturą przestrzeni” oraz edukować.

Zapraszamy na Zieloną Salę Wykładową!
_________________
Miasto LublinModelowa Rewitalizacja Lublina