Top

Cykl warsztatów i spotkań „Na Cyruliczej nie tylko cyrulicy”

Cykl warsztatów i spotkań „Na Cyruliczej nie tylko cyrulicy”

W dniach od 1 sierpnia do 17 listopada 2017 r. w Lublinie odbył się cykl warsztatów i spotkań pt. „Na Cyruliczej nie tylko cyrulicy”. Fundacja Krajobrazy miała przyjemność być partnerem tego wydarzenia.

 

Warsztaty odnosiły się do dawnej historii ulicy Cyruliczej w Lublinie. Udział w wydarzeniu wzięły zarówno dzieci, jak i starsi mieszkańcy miasta.

 

Podczas spotkań uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. jakie sklepy oraz zakłady znajdowały się na niej w przeszłości i podzieleni na grupy stworzyli makiety sklepów z cukierkami. Drugim etapem warsztatów było spotkanie kulinarne związany z produkcją soków. Podczas zajęć uczestnicy mogli dowiedzieć się o dawnych „sodówkach”, których było wiele na ulicy Cyruliczej, o tym co pijali i jadali nasi przodkowie. Na końcu każdy sam skomponował swój sok wykorzystując wyciskarkę (link do fotorelacji -> Warsztaty z robienia soków). Następnym etapam były kolejne warsztaty kulinarne z wykorzystaniem wafli oraz z robienia świec, które nawiązywały do istniejącego tu przed wojną warsztatu Abrama Wolfa Lewkowicza, tworzącego właśnie świece (link do fotorelacji -> Warsztaty z robienia świec).  Podczas ostatniego spotkania uczestnicy projektowali torebki papierowe, ponieważ przed wojną na ulicy Cyruliczej mieścił się zakład wyrobu torebek papierowych N. Lubarta. Dodatkowo został zorganizowany spacer po ulicy z przewodnikiem i wykład w Lubelskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości (link do fotorelacji -> Spacer z przewodnikiem).

 

Projekt został zrealizowany ze środków Miasta Lublin, w ramach Programu „Dzielnice Kultury”, jako element programu obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich.