In Garden – Festiwal Sztuki Ogrodów i Przestrzeni Publicznej #7 BEZ ZNISZCZENIA

Przedstawiamy ostatni ogród pokazowy autorstwa Wojciecha Januszczyka, zrealizowany w ramach Festiwalu In Garden.

BEZ ZNISZCZENIA

To ogród, który powstał dzięki zachowanemu drzewostanowi. Dzięki chwili refleksji nad tym, czy warto wyciąć wszystko na działce przed budową wymarzonego domu, czy może lepiej dwa razy pomyśleć.
Jak długo będziesz czekał na taki nastrój wśród tuj i równego trawnika?
Formy architektoniczne, jak taras czy meble oraz kompozycje roślinne, tworzą wspólnie z drzewami przestrzeń wypoczynku. Nuta dekadencji, nuta tajemniczości to to, co chciałem uzyskać w tworzonym zakątku pod koroną dwóch jesionów. Duch tego miejsca czerpie również swoją energię z umieszczonej w konarach rzeźby Ewy – Matki człowieka.
Może warto popatrzeć na zarośla inaczej?
WOJCIECH JANUSZCZYK
architekt krajobrazu, pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Architektury Krajobrazu KUL, fundator Fundacji Krajobrazy, współwłaściciel pracowni projektowej Garden Concept. Pomysłodawca pierwszej w Polsce Zielonej Sali Wykładowej. Pełnił funkcję prezesa ogólnopolskiego Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu, z ramienia której w 2008 roku podpisał przystąpienie Polski do Ogólnoświatowej Federacji Architektury Krajobrazu (IFLA). Wraz z zespołem Garden Concept zdobył szereg nagród w konkursach dotyczących przestrzeni publicznych i komercyjnych. Twórca „Ogrodu Snu” zrealizowanego w ramach wystawy Zieleń to Życie wspierającego działania Fundacji Ewy Błaszczyk „AKOGO?” Uczestnik Festiwalu Ogrodów w Bolestraszycach, gdzie tworzy autorskie realizacje ogrodów pod cyklicznym tytułem „Protest Garden” zwracające uwagę społeczną na współczesne problemy związane z przestrzenią i krajobrazem kraju. W swoich działaniach komercyjnych kieruje się autorską ideą „Ogród to też dom” wskazującą na funkcjonalny charakter przestrzeni przy domach jednorodzinnych.
Autor ogrodu: Wojciech Januszczyk
Autorką szkicu ogrodu jest Izabela Salagierska.
Autorem fotografii jest Tomasz Kulbowski.
Organizator: Fundacja Krajobrazy
Dla In Garden Festiwal 2020
___________________________________
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz środków Urzędu Miasta Lublin.