Top

Miasto Słucha 2022

Miasto Słucha 2022

„Miasto Słucha”
Fundacja Krajobrazy we współpracy z Browarem Perła zaprosili na cykl letnich koncertów na trawie.
Każdy koncert to godzinne spotkanie z muzyką, przy utworach mistrzów, między innymi: Chopina, Moniuszki czy Wieniawskiego.
Udział w koncertach jest bezpłatny.
Specjalnie dla Państwa zagrali artyści, związani przede wszystkim z lubelską sceną muzyczną:
– 29 maja – FORTEPIAN / Michał Iwanek
– 5 czerwca – SKRZYPCE / Maksymilian Wosk
– 26 czerwca – HARFA / Anna Ciszyńska
– 3 lipca – FORTEPIAN / Karolina Tomaszewska
Spotkania z muzyką odbywały się na terenach zieleni Browaru Perła (ul. Bernardyńska 15) w Lublinie
Na pierwszy, jazzowy koncert zaprosiliśmy  29 maja. Na fortepianie zagrał dla Państwa Michał Iwanek – pianista, aranżer, kompozytor.
Zachęcamy do zapoznania się notatkami biograficznymi naszych artystów:
29 maja o godz. 15.00 można było usłyszeć następujący repertuar:
Gwilym Simcock- Barber Blues
S. Moniuszko – Dziad i Baba
M. Iwanek- Reflections
W murowanej piwnicy – mel. ludowa
My one and only love – Guy Wood
M. Iwanek – Seven
MICHAŁ IWANEK
Pianista, aranżer, kompozytor, producent muzyczny. Absolwent kierunku Edukacja Artystyczna na UMCS w Lublinie, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Pedagog klasy fortepianu w Szkole Muzycznej im. T. Szeligowskiego w Lublinie. Kompozytor muzyki do spektakli teatralnych: Wesele Dawida, Teatr ITP (2013); Moira, teatr ITP (2014); Historia pewnej gwiazdy, teatr Przecinek (2003).
Skomponował także muzykę na Światowe Dni Młodzieży: Widowisko otwarcia, Spektakl Abraham (Arena Lublin 2016). W latach 2012-2015 współpracował z festiwalem Diamenty Lublina, gdzie był autorem aranżacji i instrumentalistą. Producent muzyczny i instrumentalista: m.in. „Snów Pejzaże „ Anna Michałowska 2017( aranżacja, produkcja muzyczna, instrumenty klawiszowe).
Ma na koncie współpracę m.in. z Mietkiem Jureckim, Markiem Radulim, Majką Jeżowską, Piotrem i Wojtkiem Cugowskimi, Dariuszem Tokarzewskim, Mariuszem Bogdanowiczem, Squbasem i kabaretem Świerszczychrząszcz.
Już w najbliższą niedzielę (5 czerwca) odbędzie się drugi koncert „Miasto Słucha”. Tym razem będzie to koncert na skrzypcach. Zagra dla Państwa Maksymilian Wosk – utalentowany skrzypek, a także gitarzysta i pianista.
Drugie spotkanie muzyczne odbyło się dnia 5 czerwca o godz. 15.00 na terenach zieleni Browaru Perła. Tym razem koncert odbył się na drewnianym podeście przy Radość.
Wydarzenie poprowadziła Grażyna Lutosławska – dziennikarka związana z Polskim Radiem Lublin oraz pisarka.
Repertuar:
Wiosna Vivaldi
Meditation – Jules Massenet
Palladio – Carl Jenkins
Fear not this night – Jeremy Soule
You raise me up – Brendan Graham
Call me maybe -postmodern jukebox
Alegria – Circue de solei
MAKSYMILIAN WOSK
Absolwent Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie ( I i II stopnia). Studiuje na Wydziale Artystycznym z przerwami na wyjazdy zagraniczne aby spełnić swoje marzenie i zagrać na wszystkich kontynentach świata. Do tej pory nie zagrał tylko na Biegunie północnym!
Związany ze skrzypcami od dzieciństwa, które są instrumentem prowadzącym w jego życiu. Oprócz nich gra na gitarze, pianinie i instrumentach ludowych z różnych kontynentów świata.
Współpracował z takimi artystami jak : Piotr Selim, Kochankowie Sally Brown, Krzysztof Zalewski, Maciej Wieżyński, ściśle z nieżyjącym już, utalentowanym Marcinem Różyckim.
Na stałe pracuje z: Mariusz Ostański, Rokiczanka – Polish Folk Group, Off nad Bach, kwartet Ambitus.
Interesuje się muzyką od epoki renesansu po współczesną.
Największym sentymentem darzy Hong Kong, do którego wciąż powraca… Jednym z przystanków w jego podróży po świecie jest Lublin.
26 czerwca
Odbyło się kolejne spotkanie z muzyką na trawie, tym razem był to koncert na harfie. Zagrała dla nas Anna Ciszyńska. Spotkaliśmy się o godz. 15.00 na terenach zieleni Browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej 15 w Lublinie.
Wydarzenie poprowadzi niezastąpiona Grażyna Lutosławska – dziennikarka związana z Polskim Radiem Lublin oraz pisarka.
 Repertuar na 26 czerwca:
c. Salzedo – pieśń nocy (chanson dans la nuit) [3’]
S. O. Pratt – mała fontanna [3’]
M. Tournier – dwa obrazy – U progu świątyni / tancerka Lolita [4’ 30”]
G. Gershwin – tematy z Amerykanina w Paryżu i błękitnej rapsodii [4’]
B. Andres – Pistacje [4’]
M. Stadler – [4’]
Spanish Masters – pavana i romance [5’]
Prezentowane utwory przedstawiają szeroki wachlarz możliwości barwowych harfy. Wiele z nich zostało skomponowanych przez kompozytorów – harfistów. Dzięki ich doskonałej znajomości instrumentu możemy podziwiać wiele odcieni muzyki, obserwować ciekawe techniki wykonawcze oraz oddać się całkowicie atmosferze danej kompozycji.
ANNA CISZYŃSKA
Harfa była jej marzeniem od 4 roku życia. W 2017 roku, ukończyła Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie harfy dr Pauliny Maciaszczyk.
Muzyka jest dla niej nieograniczonym światem, w którym można tworzyć, wyrażać siebie oraz odkrywać piękno stylistyki każdej z epok. Współpracuje z wieloma orkiestrami polskich filharmonii (m.in. Poznań, Częstochowa, Słupsk), teatrami muzycznymi, operami, czy niezależnymi orkiestrami i twórcami, takimi jak Cooperate Orchestra, Adre’N’Alin czy Surowi Rodzice.
By stworzyć obraz „Harfistki w ogrodzie” w 2019 roku ukończyła studia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu na kierunku Ogrodnictwo. Otworzyło to w jej życiu całkiem nowy rozdział. Zaczęła łączyć obie pasje tak by muzyka wykonywana przeze mnie mówiła również o moim zamiłowaniu do roślin. Natomiast tworzenie ogrodów traktuje niczym komponowanie nowego dzieła, w którym każdy „roślinny instrument” musi ze sobą współgrać.
3 lipca o godz. 15.00 mogli Państwo doświadczyć koncertu fortepianowego, podczas którego usłyszyszeliśmy utwory wybitnych kompozytorów.
 Repertuar na 3 lipca:
J. Turina- Mujeres Espanolas Op. 73- La Senorita Que Baila
T. Ades- Mazurek op. 27 nr 2
L. van Beethoven- Sonata D-dur op. 10 nr 3
N. Medtner- Sonata g-moll op. 22.
KAROLINA TOMASZEWSKA
Jest laureatką międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych m.in.: International American Protégé w Nowym Jorku (II miejsce oraz debiut w Carnegie Weill Hall), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Euterpe w Corato (I miejsce), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Roma w Rzymie (III miejsce), Międzynarodowy Konkurs Fryderyka Chopina w Mariańskich Łaźniach (III miejsce), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Breście (nagroda specjalna), Międzynarodowy Konkurs Mozartowski we Frascati (I miejsce), Międzynarodowy Konkurs Młodych Muzyków w Barlettcie (II miejsce), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. M. Magina w Paryżu (I miejsce), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Marathonie (II miejsce), Transgraniczny Konkurs Muzyki Polskiej w Jeleniej Górze (III miejsce), Konkurs Wykonawczy Utworów Witolda Lutosławskiego w Drozdowie (I miejsce).
Swoje umiejętności doskonaliła jako czynny uczestnik Międzynarodowych Kursów Mistrzowskich u Kevina Kennera, Karla Heinza Kämmerlinga, Philippe Entremont’a, Jacque Rouvier’a, Andre Boainain’a, Alexiego Lubimova i Michela Beroff’a.
Koncertowała w Polsce i za granicą m.in. we Francji, Grecji, Rosji, Ukrainie, Czechach, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, Belgii, Holandii i Niemczech. Występowała na koncertach z cyklu: „Mistrz i Uczeń” realizowanych w ramach projektu: „Warszawa w czasach Fryderyka Chopina” oraz koncertach w ramach projektu organizacji Vayman ART w Belgii. Brała również udział w festiwalach muzycznych: „Wszystkie Mazurki Świata”, „Chopin Open ”, International Festival „Musical Summer- Malaga”, „Euregional Chamber Music Festival- Maastricht”.
Projekt „Miasto słucha” realizowany jest dzięki wsparciu finansowym Wydziału Kultury Miasta Lublin, w ramach programu „Miasto Kultury” oraz „Perła” – Browary Lubelskie S.A.
Organizator: Fundacja Krajobrazy
Partnerzy: Architektura Krajobrazu KUL, Radość
Patroni medialni: Radio Lublin, Magazyn „Zieleń Miejska”, TVP 3 Lublin, Dziennik Wschodni, Lubelski.pl